ویژگی‌ها و تفاوت‌های قهوه تک‌خاستگاه و قهوه ترکیبی

ویژگی‌ها و تفاوت‌های قهوه تک‌خاستگاه و قهوه ترکیبی

کافئین، ویژگی‌ها، عوارض و میزان آن در نوشیدنی‌های مختلف

ویژگی‌ها و تفاوت‌های قهوه تک‌خاستگاه و قهوه ترکیبی

اگر از علاقمندان به قهوه هستید، حتما با اصطلاح قهوه ترکیبی و قهوه تک‌خاستگاه برخورد کرده‌اید و می‌دانید که تجربهٔ نوشیدن قهوه با استفاده از هر کدام از این دو دسته، متفاوت است. برخی از افراد قهوه‌های ترکیبی و برخی دیگر تک‌خاستگاه را ترجیح می‌دهند. عده‌ای هم هستند که از هر دو استفاده می‌کنند و انتخابشان نسبت به شرایط و طعمی که در لحظه آماده‌کردن قهوه ترجیح می‌دهند، انجام می‌شود. در این مطلب، می‌خواهیم به این دو نوع قهوه نگاهی بیاندازیم و ویژگی‌ها و تفاوت‌های آن‌ها را از نظر بگذرانیم تا شما بتوانید از میان قهوه‌های ترکیبی یا تک‌خاستگاه ، یکی را برای نوشیدن انتخاب کنید، البته شاید هم بخواهید هر دو را در برنامهٔ روزانه‌تان قرار دهید.

قهوه تک‌خاستگاه

قهوه تک‌ خاستگاه به قهوه‌ای گفته می‌شود که تمام دانه‌های آن از یک منطقهٔ جغرافیایی فراهم آمده است. این دانه‌ها چون همه مربوط به یک جای مشترک هستند بنابر این ویژگی‌های بسیار نزدیک به‌ هم دارند و طعم و رایحه آنها ویژهٔ آن نقطه جغرافیایی است. قهوهٔ تک‌خاستگاه با دانه‌های سایر نقاط یا سایر گونه‌ها ترکیب نمی‌شود. ویژگی ارزشمند قهوه‌های تک‌ خاستگاه این است که هر قهوهٔ تک‌‌خاستگاهی تجربه کاملا متفاوتی را به وجود می‌آورد. طعم‌های گوناگون مانند ترشی و تلخی، گس بود، مزه‌های نزدیک به آجیل یا میوه و انواع گوناگونی از رایحه‌ها که در تنوع گسترده قهوهٔ تک‌خاستگاه وجود دارد. این موضوع هدیه طبیعت است و دلیل آن کشت قهوه در نقاط مختلف جهان است.

گیاه قهوه در کشورهایی نزدیک خط استوا که به کمربند قهوه معروف هستند، کشت می‌شود.

ویژگی‌های طبیعی هر نقطه از جهان مانند نوع خاک، ارتفاع کشت، میزان دمای محیط، میزان آفتاب و رطوبت و بسیاری فاکتورهای گوناگون دست به دست یکدیگر می‌دهند تا در هر جایی طعم قهوه ویژه آن نقطه به وجود بیاید. به عنوان نمونه قهوه یک نقطه جغرافیای خاص می‌تواند طعم میوه دهد و قهوه یک نقطه دیگر طعم آجیل مانند یا شکلاتی داشته باشد. اگر علاقمند به بازی کردن با طعم‌ها و رایحه‌های مختلف هستید می‌توانید قهوه‌های تک‌خاستگاه مختلف را امتحان کنید و از بین آنها مواردی که به سلیقه‌تان نزدیکتر هستند را برگزینید.

علی‌رغم تنوع قهوه‌ٔ تک‌خاستگاه، برخی چندان طرفدار آن نیستند. اول از همه اینکه چون هر قهوهٔ تک‌خاستگاه از یک نقطه مشخص تامین می‌شود ممکن است در تمام سال در دسترس نباشد. نکته بعدی این است که حتی قهوه‌های تک‌خاستگاه هم همواره ویژگی‌های یکسانی ندارند. به عنوان نمونه قهوه اتیوپی که از محبوبترین قهوه‌های تک‌خاستگاه است را درنظر بگیرید. اتیوپی دارای نقاط جغرافیایی و مزارع گسترده‌ای است که هر کدام ویژگی‌ها طبیعی خود را دارند. بنابراین نمی‌توان انتظار داشت حتی قهوهٔ اتیوپی هم همیشه و در همهٔ دفعات طعم و عطر یکسانی را داشته باشد. حتی در مقیاس یک مزرعه هم شرایط جوی و آب‌وهوایی حداقل چیزی است که هر کشت را تحت تاثیر قرار می‌دهد. همین‌طور چون این قهوه تنها از یک نوع دانه تشکیل شده ایجاد بالانس کافئین (که معمولا از ترکیب دان‌های مختلف و ترکیب قهوه‌های عربیکا و روبوستا به دست می‌آید) وجود ندارد.

خرید انواع قهوه تک‌خاستگاه پارگون

قهوه ترکیبی

قهوه‌های ترکیبی همانطور که می‌توانید حدس بزنید ترکیبی از چند نوع دان قهوه هستند که می‌توانند از مناطق جغرافیایی مختلف باشند و با یکدیگر مخلوط شده‌اند. هرکسی می‌تواند به میل و سلیقه خودش این ترکیب را انجام دهد. ولی آن‌ چیزی که به عنوان قهوه ترکیبی از سوی برندهای معتبر فروخته می‌شود نتیجهٔ تجربه، مطالعه و بررسی کارشناسانی است که براساس ذائقه عمومی و اینکه افراد چه چیزی را بیشتر از همه دوست دارند، ترکیب می‌کنند. در قهوه‌های ترکیبی حرفه‌ای، دانه‌ها براساس چندین پارامتر مختلف انتخاب و با یکدیگر ترکیب می‌شوند. از جمله این موارد طعم و رایحه و در اصطلاح پروفایل ویژه هر دانه،‌ همچنین نوع قهوه (عربیکا و روبوستا)، میزان کافئین و نوع رُست است. در قهوه ترکیبی همه چیز محاسبه شده است. از نوع طعم تا میزان کافئین و شاید به‌همین خاطر است که مورد پسند افراد بیشتری است.

خرید انواع قهوه ترکیبی پارگون

کدام را انتخاب کنیم؟

انتخاب این دو نوع قهوه خیلی بستگی به انتظارتان از قهوه دارد. بسیاری از افراد روتین خاص خود را در قهوه دارند. آنها طرفدار یک نوع قهوه ترکیبی مشخص هستند که طعم و ویژگی‌های دلخوه آنها را دارد. حتی ممکن است شیرینی یا دسری که همراه قهوه‌شان می‌خورند نیز همیشه یکسان باشد. همچنین ممکن است از دو نوع قهوه ترکیبی استفاده کنند. نوع پرکافئین برای ابتدای روز و نوع کم‌کافئین تر در ادامهٔ روز. برخی دیگر از افراد بازی کردن با طعم‌های گوناگون قهوه را ترجیح می‌دهند. آنها قهوه‌های تک‌خاستگاه مختلف را می‌گیرند و در شرایط مختلف نسبت به حال‌وهوایشان یکی از طعم‌ها را ترجیح می‌دهند. استفاده از قهوه ترکیبی حرفه‌‌ای شبیه استفاده از غذایی است که یک آشپز حرفه‌ای برایتان آماده کرده. قهوهٔ تک‌خاستگاه یک ماجراجویی در دنیای عطرها و طعم‌هاست. می‌توانید یکی از آنها را انتخاب کنید یا هر دو قهوه ترکیبی و تک‌خاستگاه را در ساعات مختلف روز تجربه نمایید.

بازخوردها


    لطفاً برای ارسال نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود بشوید
    اگر تاکنون ثبت نام نکرده اید ، روی این لینک کلیک کنید